Praktycznie każdy z nas podpisywał w swoim życiu jakąś umowę o pracę. Ale czy wiemy co powinno znaleźć się w treści umowy i jakie są obowiązki obu stron umowy po jej podpisaniu ?
Po przejściu, często długiego procesu rekrutacji, przychodzi ten wyczekiwany przed nas moment – podpisanie umowy o pracę. Warto wiedzieć co w umowie znaleźć się musi, ponieważ na jej podstawie możemy dochodzić swoich praw w Sądzie Pracy.
Niezależnie od formy umowy o pracę ( na czas próbny, określony, nieokreślony) wymaga ona formy pisemnej i w jej treści muszą się znaleźć co najmniej następujące elementy:
- Strony umowy;
- Rodzaj umowy;
- Data zawarcia umowy o pracę;
- Rodzaj pracy;
- Miejsce wykonywania pracy;
- Wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia;
- Wymiar czasu pracy;
- Termin rozpoczęcia pracy.
Dodatkowo w przeciągu 7 dni pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o :
- Obowiązującej pracownika normie dobowej i tygodniowej;
- Częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę;
- Wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego;
- Obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę;
- Układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalania regulaminu pracy – dodatkowo o porze nocnej, terminie i czasie wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwienia nieobecności w pracy.
Pewnie wielu z was spotkało się z różnymi formami umowy. Jedne zawierały tylko powyższe informacje, inne zaś to wielostronicowe kontrakty opisujące dodatkowo przyjęte w firmie zasady i obowiązki. Warto szczegółowo zapoznać się z każdym zapisem.
Jakie obowiązki ma jeszcze nasz pracodawca?
- Badania lekarskie – przypominamy, że pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania lekarskie, dopuszczające do go wykonywania pracy określonej w umowie. Badania takie muszą zostać wykonane przed dniem rozpoczęcia pracy. Według obowiązujących w tym roku przepisów, pracownik może dostarczyć aktualne badania lekarskie uzyskane u poprzedniego pracodawcy jeżeli wykonywał taki sam rodzaj pracy i w między czasie nie zaszły okoliczności zmieniające jego zdolność do pracy na danym stanowisku.
- Szkolenie BHP – pracodawca ma obowiązek przeszkolić nas z zasad BHP obowiązujących w firmie i na stanowisku pracy
Jakie obowiązki ma pracownik po podpisaniu umowy o pracę ?
- Dostarczenie historii zatrudnienia i wykształcenia – pracodawca nie ma obowiązku upominania się o te dokumenty u pracownika. W razie ich nie dostarczenia wyliczy on urlop w wymiarze podstawowym – 20 dni – obliczonym proporcjonalnie do czasu rozpoczęcia pracy. Dlatego jeżeli przysługuje nam urlop w wymiarze 26 dni, warto dostarczyć powyższe dokumenty do działu kadr aby uzyskać prawo do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości i pytania w zakresie powyższego tematu zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.
Zespół Biura Rachunkowego Actarius



